ΔΡΑΣΗ-1ο ΜΑΝΟΥΣΑΚΕΙΟ  ΕΠΑΛ Δεσκάτης «Υποστηρικτικές Δομές στο πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος – Συνεργασία σχολείου και οικογένειας»

Στο 1ο ΜΑΝΟΥΣΑΚΕΙΟ  ΕΠΑΛ Δεσκάτης πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2024, ενημερωτική συνάντηση με τους γονείς των μαθητών με θέμα: «Υποστηρικτικές Δομές στο πλαίσιο του σχολικού περιβάλλοντος – Συνεργασία σχολείου και οικογένειας». Οι κ. Τουρτούνη Δάφνη Κοινωνική Λειτουργός και Κοκόρα Αριάδνη ψυχολόγος, μέλη της Ε.Δ.Υ. ανέπτυξαν το θέμα: «Ο ρόλος της Ε.Δ.Υ. στο σχολείο και τη διαδικασία υποστήριξης των μαθητών». Η κ. Αργυροπούλου Ρούλα, Φιλόλογος Ειδικής Αγωγής του Τμήματος Ένταξης παρουσίασε το θέμα: «Ο ρόλος του Τμήματος Ένταξης σε σχολείο Γενικής Παιδείας και η υποστήριξη μαθητών». Επίσης η κ. Άννα Κορέλλα, Προϊσταμένη του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. Γρεβενών και η Παρασκευή Γαλάνη Δασκάλα Ειδικής Αγωγής στο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. παρουσίασαν το θέμα: «Διαδικασία παραπομπής μαθητών στο ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. για Αξιολόγηση – Συνεργασία των Υποστηρικτικών Δομών, του σχολείου και της οικογένειας». Μετά από εποικοδομητική συζήτηση απόψεων και προβληματισμών, αναδείχθηκε η σημαντικότητα της αποτελεσματικής συνεργασίας και της ουσιαστικής επικοινωνίας εκπαιδευτικών-γονέων και κατανοήθηκε πως  αυτή αποτελεί σημαντικό παράγοντα στην υγιή γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των παιδιών.

You may also like...